28.1.2010
VUODEN 2009 ADOPTIOTILASTOJA |
|
Vuoden 2009 aikana Interpedian kautta adoptoitiin Suomeen 78 lasta. Lukumäärä on toiveita herättävästi suurempi kuin vuonna 2008 (63). Hienoisesta kasvusta huolimatta odotusajat ovat edelleen pääosin erittäin pitkiä.
Yhteensä kansainvälisen adoption kautta eli kaikkien kolmen palvelunantajan välityksellä Suomeen saapui viime vuoden aikana 187 lasta. Saapuneita lapsia on hieman enemmän kuin kahtena edellisenä vuonna; viime vuonna saapuneita lapsia oli yhteensä 157 ja vuonna 2007 yhteensä 176.
Palvelunantajien yhteistilastossa merkittävimpiä lähtömaita ovat Etelä-Afrikka ja Venäjä. Etelä-Afrikasta saapui viime vuonna yhteensä 41 lasta, joista 16 adoptoitiin Interpedian kautta. Kokonaisuudessa saapuneista lapsista noin 42 % tuli Interpedian kautta.
Interpedian adoptiotilasto 2008/2009:
Saapuneet lapset |
2008 |
2009 |
Etelä-Afrikka |
12 |
16 |
Etiopia |
14 |
12 |
Intia |
2 |
7 |
Kenia |
- |
0 |
Kiina |
7 |
14 |
Kolumbia |
13 |
10 |
Thaimaa |
15 |
15 |
YHTEENSÄ |
63 |
78 |
Saapuneiden lasten tilastoissa on tapahtunut yksi selvä trendin muutos; vielä muutama vuosi aikaisemmin selvästi suurin osa lapsista saapui Kiinasta ja toisena tilastossa oli Venäjä. Nykyisin lähtömaiden jakauma vaihtelee vuosittain. "Tämä kertonee jotain adoptiopalvelun suurimmasta muutoksesta; ennustamattomuuden ja epävarmuuden lisääntymisestä” toteaa Interpedian toiminnanjohtaja Anja Ojuva.
Aktiivisia asiakkaita Interpedialla on tällä hetkellä noin 340 ja hakemuksia on ulkomailla noin 180, joista yksinhakijoiden hakemuksia on noin 10 %. Nimettyjä lapsia on tällä hetkellä 26, joiden joukossa ovat myös ensimmäiset Keniasta Suomeen adoptoitavat lapset.
|